Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konferencja pt. „Kreowanie rozwoju Lubelszczyzny w oparciu o dobre praktyki krajowe i międzynarodowe”

01.07.2016

            W terminie 9-12 czerwca 2016 r. odbyła się dwudniowa konferencja wraz z wyjazdem studyjnym: „Kreowanie rozwoju Lubelszczyzny w oparciu o dobre praktyki krajowe i międzynarodowe”. Partnerem projektu była Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej.

            W konferencji uczestniczyli przedstawiciele lokalnych grup działania z terenu Województwa Lubelskiego, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, osób planujących oraz prowadzących działalność gospodarczą, przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego oraz przedstawiciele stowarzyszenia Bihar-Sárrét Vidékfejlesztési Egyesület).

                 Głównym celem przedsięwzięcia było prowadzenie działań edukacyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju w oparciu o tradycje kulturowe i innowacyjne podejście do rozwoju przedsiębiorczości na wsi oraz aktywizacji społecznej mieszkańców.

               W pierwszym dniu konferencji odbyły się następujące prelekcje: „Problemy demograficzne wsi i ludności rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży”, „Aktywność zawodowa mieszkańców wsi; diagnoza, kierunki zmian, rozwiązania lokalne i krajowe”, „Wsparcie przedsiębiorczości na terenach wiejskich, w tym na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na rozwój działalności gospodarczej, dobre praktyki 2007 – 2013 – doświadczenia polskie oraz węgierskie”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata z udziałem przedstawicieli polskich i węgierskich na temat wykorzystania zasobów kulturowych jako źródła i podstawy tworzenia unikalnych ofert przyczyniających się do włączenia tego sektora w rozwój gospodarczy obszarów wiejskich. Miłym akcentem była degustacja produktów tradycyjnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. W drugim dniu konferencji odbyła się prelekcja pt. „Wymiana doświadczeń pomiędzy LGD w zakresie dobrych praktyk dotycząca zarządzania i wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju”. Kolejnym punktem była wizyta studyjna przedstawicieli LGD Ziemi Kraśnickiej oraz gości z Węgier po terenie Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej i LGD Woj. Lubelskiego. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość spotkać się z ludźmi z pasją, którzy swoje przedsięwzięcia oparli na lokalnych zasobach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się: wizyta studyjna w gospodarstwie zajmującym się wytwarzaniem przetworów z kwiatów i owoców róż - Manufaktura Różana Jolanta Mazurkiewicz, gdzie miała miejsce prezentacja gospodarstwa, wizytacja Pasieki Miodowej Ireneusz Kwaśniak, podczas której uczestnicy wyjazdu zapoznali się z historią jej powstania oraz z tajnikami pracy pszczelarza, wizyta w gospodarstwie ekoturystycznym Skarby Natury Jolanta Pecio, zajmującym się wytwarzaniem oleju z własnych upraw jak również sprzedażą bezpośrednią produktu lokalnego oraz w gospodarstwie znajdującym się w lubelskim rejonie sadowniczym w powiecie kraśnickim: Frux-Solis Małgorzata Solis. Wizyta ta była okazją do odkrywania naszego województwa poprzez pryzmat lokalnych produktów i rozwój przedsiębiorczości.

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009