Kongres Sołtysów 28 listopada 2015 r.
W dniu 28 listopada 2015 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej został już po raz drugi zorganizowany Kongres Sołtysów. W kongresie wzięło udział około 500 osób, wśród nich byli w większości sołtysi oraz inni przedstawiciele terenów wiejskich. Głównym celem kongresu było ukazanie społeczeństwu z terenów wiejskich szerokiej perspektywy rozwoju obszarów wiejskich. Podczas kongresu została przeprowadzona konferencja na temat „Rolnictwa i obszarów wiejskich na terenie Województwa Lubelskiego”, „Wsparcie małych gospodarstw rolnych” oraz „Przetwórstwa w gospodarstwach rolnych”. Prelekcję przeprowadzili Pan Antoni Skrabucha Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz doradcy LODR- u.
Podczas kongresu zostały przeprowadzone dwa konkursy kulinarne w kategoriach: przystawki na zimno oraz desery i ciasta. W konkursie podano ocenie 80 przygotowanych i zaprezentowanych potraw. Komisja konkursowa w składzie Jerzy Wójcik, Elżbieta Wójcik oraz Elżbieta Bednarczyk po zebraniu, sprawdzeniu oraz podliczeniu punktów przyznała 3 pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia w każdej kategorii.
W kategorii przystawki na zimno I miejsce zajął Pan Lesław Mazurkiewicz za wędliny kresowe, II miejsce Pani Stanisława Musur za przystawkę o nazwie „Zagraj”, II miejsce Pani Salwin Słyszko za smalec gęsi z dynią natomiast wyróżnienia trafiły w ręce Pani Teresy Juszczuk oraz Pani Lidii Dobosz.
W kategorii desery i ciasta miejsca kształtowały się następująco: I miejsce Pani Anna Pieńkosz za roladę serową , II miejsce Pani Agnieszka Wieczorek za buracarz, III miejsce Pani Agata Misztal za pierogi na słodko, wyróżnienia otrzymała Pani Ewa Saba i Pani Joanna Zając.
Uczestnikom „II Kongresu Sołtysów” czas umilały występy zespołów ludowych: Dziecięca Kapela Ludowa z Poniatowej, zespół „Powiśle” z Łazisk oraz zespół 2+1 z Gminy Urzędów.
Kongres przyczynił się do promocji potraw regionalnych i tradycyjnych, produktu regionalnego oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i kulinarnego polskiej wsi. Wspólne spotkanie sołtysów oraz innych przedstawicieli terenów wiejskich było okazją do wzmocnienia i rozwijania współpracy, podzielenia się dobrymi praktykami oraz dyskusji na temat obecnych i przyszłych projektów współpracy.