Konferencja ”Problematyka chowu bydła w Polsce”
Konferencja naukowa w dniu 19.05.2015 w PIWet zostanie zorganizowana przez LODR w Końskowoli we współpracy z SR KSOW Woj. Lubelskiego oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego.
Uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się ze sposobami i nowymi systemami żywienia bydła ze szczególnym uwzględnieniem produkcji ekologicznej, optymalnym wykorzystaniem genotypu bydła w produkcji mleka i mięsa, ekonomicznym uwarunkowaniem gospodarstw mlecznych w zależności
od skali produkcji, problemach zdrowotnych w odchowie cieląt i młodego bydła. Przedstawione zostaną także zagadnienia z zakresu nowych technologii w produkcji bydła mlecznego w tym robotów udojowych, zgarniaczy, robotów paszowych, które znacznie skracają czas pracy, przyczyniając się do zwiększenia wydajności poprzez polepszenie warunków bytowych zwierząt. Pomimo, że innowacyjne technologie są bardzo kosztowne, zainstalowanie ich w nowoczesnych oborach pozwala na utrzymanie jak najlepszych warunków dobrostanu zwierząt oraz doskonałą higienę doju i obsługi zwierząt.
Wśród wielu działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przedstawiono propozycję wsparcia finansowego dla rolników prowadzących chów zwierząt niektórych ras zachowawczych. Pakiet 7. - Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie – to działanie rolnośrodowiskowo-klimatyczne mające na celu zachowanie rodzimych ras zwierząt poprzez wspieranie i utrzymanie hodowli lokalnych ras odpowiednich gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, które objęte są programem ochrony zasobów genetycznych. W ramach wariantu 7.1. tego pakietu można otrzymać dofinansowanie w wysokości 1600 zł do sztuki zwierzęcia. Przewiduje się kontynuację działań: modernizacja gospodarstw rolnych, ułatwienie startu młodym rolnikom, przetwórstwo i marketing produktów rolnych. Jest to jeden z najbardziej popularnych programów w ramach, którego można uzyskać dotację na zakup maszyn, budowę budynków czy zakładanie sadów i plantacji wieloletnich oraz działalności gospodarczej. Zakłada się, że najbliższego naboru wniosków możemy się spodziewać w 2015 roku, jednak już teraz warto poznać zasady programu, aby móc właściwie zaplanować swoje inwestycje.
Mamy nadzieję, że tegoroczna konferencja będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem.
Olga Noworolnik
LODR w Końskowoli