II Targi Turystyki Wiejskiej i Kulturowej „Lubelskie Lato 2014”
W dniach 27 czerwca - 6 lipca 2014 br. na terenie powiatu krasnostawskiego odbyły się II Targi Turystyki Wiejskiej i Kulturowej „Lubelskie Lato 2014”, organizowane przez Sekretariat Regionalny KSOW.
Targi „Lubelskie Lato 2014” dla odwiedzających są same w sobie ofertą turystyczną, która może stanowić wspaniałą propozycję spędzenia wolnego czasu na Lubelszczyźnie. Targi to również doskonała propozycja turystyczna Województwa Lubelskiego na spędzenie urlopu na tym terenie zarówno przez mieszkańców, jak też i zachęcenie do przyjazdu osób z odległych krańców Polski i z zagranicy. Podczas Targów odbyły się liczne imprezy towarzyszące m.in. dwie konferencje „Turystyka wiejska i kulturowa szansą na zwiększenie dochodów i rozwój społeczności lokalnej” oraz „ Zdrowy i aktywny styl życia w zgodzie z naturą i samym sobą”, wystawy rękodzieła ludowego, warsztaty z różnych technik rękodzieła, liczne konkursy i pokazy kulinarne, degustacja potraw regionalnych, rajdy rowerowe, samochodowe, występy zespołów folklorystycznych z terenu Lubelszczyzny oraz wiele innych atrakcji.
W trakcie targów dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez Lokalne Grupy Działania oraz stoisko Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizowane wspólnie z Zespołem Doradztwa Rolniczego w Krasnymstawie, które promowało między innymi zagrody edukacyjne, jak również gospodarstwa agroturystyczne z Lubelszczyzny. Na stoisku można było uzyskać doradztwo z zakresu zakładania zagród edukacyjnych i gospodarstw agroturystycznych.
Dużym zainteresowaniem, zarówno uczestników targów jak również samych wystawców, cieszył się pokaz tłoczenia oleju połączony z degustacją, prowadzony przez Państwa Jolę i Eligiusza Pecio - właścicieli olejarni „Skarby Natury”. Uczestnicy mieli okazję poznania tajników pierwszego tłoczenia oleju jak również posmakować ten wspaniały produkt. Państwo Pecio swoją działalność w zakresie edukacji przyrodniczej rozpoczęli w 2013 roku. Program edukacyjny skierowany jest do różnych grup wiekowych, od dzieci przedszkolnych, szkolnych, młodzieży po osoby dorosłe i seniorów. Goście „Skarbów Natury” mogą zdobyć wiedzę z zakresu: botaniki, ekologii, uprawy roślin, przetwórstwa roślin użytkowych, zdrowego odżywiania, zastosowania roślin i ich części w plastyce obrzędowej oraz wykonywaniu ozdób. Przekazują wiedzę na temat bogactwa przyrodniczego Wyżyny Lubelskiej, upraw tradycyjnych roślin, ich przetwórstwa i zastosowania w żywieniu. Oferta wszystkich gospodarstw skupionych w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych dostępna jest na stronie www.zagrodaedukacyjna.pl.