Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Lista Zalecanych Odmian Roślin do uprawy w 2014 r. w Województwie Lubelskim

03.12.2013

          Lista zawierająca wykaz zalecanych do uprawy na terenie województwa lubelskiego odmian zbóż jarych i ozimych oraz grochu, rzepaku i ziemniaków została opublikowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Ciciborze Dużym i Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Lubelskiego. Niniejszy wykaz ma pomóc rolnikom wybrać odmiany, które dadzą najlepsze plony na glebach Lubelszczyzny.

           Lista zalecanych odmian roślin do uprawy w 2014 roku została opracowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Ciciborze Dużym. Jest ona dostępna na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz na stronie SR KSOW Województwa Lubelskiego.

             Na liście znalazło się osiem odmian pszenicy jarej i 12 - ozimej, siedem odmian jęczmienia jarego i cztery - ozimego, osiem odmian pszenżyta, siedem - żyta ozimego, 8 odmian rzepaku ozimego, cztery odmiany grochu siewnego i 10 odmian ziemniaka jadalnego.

Prezentowany wykaz obejmuje tylko ważne gospodarczo gatunki roślin, dla których systematycznie prowadzone są badania. Warunkiem wpisania konkretnej odmiany na listę jest odpowiednia liczba doświadczeń - co najmniej trzech - prowadzonych na terenie Lubelszczyzny przez okres dwóch lat. Doświadczenia z uprawami eksperymentalnymi prowadzone są na glebach w różnych częściach województwa lubelskiego. Lista zawiera te odmiany roślin, które w badaniach przeprowadzonych na poletkach doświadczalnych okazały się najlepsze pod względem wysokości i stabilności plonowania.

              Każda z zalecanych odmian jest w opublikowanym dokumencie szczegółowo opisana. Specjaliści określają m.in. na jakie warunki klimatyczne i w jakim stopniu dana roślina jest odporna, np. na mróz i zimno, a także jaka jest jej odporność na choroby.

Można też znaleźć informacje o tym, jakie dana odmiana ma potencjalne możliwości plonowania, jakiej jakości ziarno można z niej uzyskać, jakie ma zastosowania w przemyśle przetwórczym.

             Badania w dużym stopniu pozwalają ograniczać napływ tych odmian zbóż, które nie przynoszą spodziewanych plonów na glebach Lubelszczyzny.

Wysiewanie nowych, niesprawdzonych odmian według opinii specjalistów jest ryzykowne dla rolnika, ponieważ nie wiadomo, jak roślina zareaguje na konkretne, lokalne warunki glebowe i klimatyczne; dotyczy to zwłaszcza zbóż ozimych i rzepaku ozimego.

Badania odmian roślin umieszczonych na liście finansowane są przez Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Lubelskiego i Lubelską Izbę Rolniczą.

 

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych i Rolniczych w Województwie Lubelskim w 2013 r. (pobierz)

 

Lista Zalecanych Odmian Roślin do uprawy w Województwie Lubelskim w 2014 r. (pobierz)

 

 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Schematu III PROW 2007-2013.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009