Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjno-szkoleniowy do Danii

27.11.2013

            W dniach 13 - 18.10.2013 r. odbył się wyjazd studyjno-szkoleniowy do Danii. Celem przedsięwzięcia było poznanie przykładów dobrych praktyk, organizacji sprzedaży produktów, a także systemu chowu bydła mlecznego i trzody chlewnej.

Zakres tematyczny obejmował między innymi sposoby organizowania się i działalności rolników, zapoznanie się z poziomem rozwoju gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą oraz wpływ tych praktyk na wysokość dochodów rolników.

         Uczestnikami wyjazdu byli doradcy zajmujący się produkcją zwierzęcą, członkowie grup producenckich trzody chlewnej oraz rolnicy posiadający gospodarstwa, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca w województwie lubelskim.

          Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w siedzibie Duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności - organizacji zrzeszającej podmioty sektora rolnego i spożywczego, podczas której 30 osobowa grupa miała okazję zapoznać się z założeniami planowanej reformy wspólnej polityki rolnej UE oraz jej przypuszczalnymi skutkami dla rolników w Danii i Polsce. Spotkanie poprowadziła p. Maria Skovager Østergaard, starszy konsultant ds. polityki rolnej UE, która w swojej prezentacji przedstawiła informacje na temat Rady, jej składu, głównych zadań i struktury organizacyjnej, jak również ogólne dane na temat duńskiego sektora rolnego i spożywczego - produkcji, struktury własnościowej, zatrudnienia i eksportu. Wystąpienie wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczestników wyjazdu.

         Następnie grupa udała się do nowoczesnej fermy bydła mlecznego w Ørbæk na wyspie Fionii, w której utrzymywane jest stado 600 krów rasy holsztyńskiej o wysokiej mleczności. Pracownik fermy przedstawił informacje na temat obiektów i  przebywających w nich zwierząt, ich chowu i żywienia, doju oraz organizacji pracy w gospodarstwie. Wizyta zakończyła się ożywioną dyskusją. Następnie uczestnicy udali się do siedziby firmy doradczej Centrovice w Vissenbjerg na wyspie Fionii, będącej własnością stowarzyszenia miejscowych rolników. Dodatkowo zorganizowane zostało spotkanie z kierownictwem firmy Proagria, producenta armatury i sprzętu dla rolnictwa, w tym kompletnego systemu odprowadzania gnojowicy z chlewni RIA VAC SYSTEM. Prezentację przedsiębiorstwa oraz systemu RIA VAC poprowadzili p. Eli Vestergaard Jensen, dyrektor zarządzający i p. Małgorzata Kosmala, dyrektor ds. sprzedaży, którzy następnie odpowiedzieli na szczegółowe pytania zadawane przez członków grupy. Ciekawym punktem wyjazdu była wizyta w nowoczesnej fermie loch w Langeskov na wyspie Fionii, w której utrzymywane jest stado ok. 750 loch. Pracownicy fermy oprowadzający grupę po jej terenie szczegółowo opowiedzieli o produkcji prosiąt, chowie i żywieniu loch, ich potomstwa oraz organizacji pracy.

         Następnie odbyła się wizyta w zakładzie uboju i przetwórstwa mięsa Tican w Thisted na Półwyspie Jutlandzkim, który specjalizuje się w trzodzie chlewnej (roczny ubój wynosi 1.850.000 szt. żywca). Jest to jeden z kilku nowoczesnych zakładów koncernu w Danii oraz Wielkiej Brytanii i Polsce. Łączna liczba pracowników grupy przekracza 2.000 osób, a wyroby są eksportowane do ok. 100 krajów. Właścicielem koncernu jest spółdzielnia założona w 1928 r. i zrzeszająca obecnie 330 duńskich rolników. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość przyjrzenia się z bliska całemu łańcuchowi produkcyjnemu, począwszy od tzw. „poczekalni” dla przyjmowanej do zakładu trzody, poprzez ubój, rozbiór tusz oraz pakowanie gotowych elementów. Ponadto, p. Peter Uno Andersen, zakładowy przedstawiciel związkowy oraz reprezentant pracowników w Radzie Nadzorczej koncernu, przedstawił wyczerpujące informacje na temat zakładu, wielkości oraz profilu produkcji.

          Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w wytwórni pasz Møllerup Mølle w Nykøbing Mors na wyspie Mors, zajmującej się przede wszystkim produkcją pasz dla trzody chlewnej, bydła i drobiu oraz karm dla zwierząt domowych w ilości ok. 140.000 ton rocznie. Inne segmenty działalności obejmują skupi sprzedaż zbóż, rzepaku i roślin strączkowych, sprzedaż środków ochrony roślin, paliwa i smarów oraz nawozów. Po terenie zakładu grupę oprowadzili przedstawiciele najmłodszej – trzeciej już – generacji właścicieli, p. Jakob i Tommy Pedersen, którzy opowiedzieli o jej działalności, produktach, organizacji zaopatrzenia i zbytu. Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w stadzie knurów zarodowych Ornestation Mors w Redsted na wyspie Mors. Delegacji przedstawiono szczegółowe informacje na temat przedsiębiorstwa, organizacji jego zaopatrzenia i zbytu, produkcji nasienia oraz unikalnego duńskiego systemu hodowli trzody chlewnej DanAvl.

 Wyjazd studyjno-szkoleniowy sfinansowany został ze środków Pomocy Technicznej PROW 2007-2013 „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009