Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

25 sierpnia – otwarcie Ekomuzeum Lubelszczyzny „Żywa Tradycja” w Wojciechowie

21.08.2013

Pierwsza z trzech imprez promujących Ekomuzeum Lubelszczyzny „Żywa Tradycja” odbędzie się w przyszłym tygodniu w niedzielę, 25 sierpnia o godz. 14.00, w mini skansenie „Wojciechosko Zagroda” w Wojciechowie. W jednym miejscu turyści będą mogli zobaczyć prezentacje wszystkich 31 ekomuzealnych obiektów i otrzymać bezpłatny paszport Ekomuzeum Lubelszczyzny. Na imprezę wstęp jest wolny.

W programie m.in.: pokazy tkania na krosnach, toczenia glinianych naczyń, pokaz wytwarzania mąki i kompozycji z suszonych kwiatów, wspólne malowanie obrazu pod okiem lokalnego artysty, gotowanie lokalnej potrawy i pokaz rzeźbiarstwa. Na muzycznej scenie odbędą się występy tylko lokalnych artystów: Kapeli Wojciechowskiej, Kapeli Nałęczowskiej, Chóru „Pokolenie”, Zespołu „Powiśle” z Łazisk, Zespołu „Kalina” z Puszyna Godowskiego, Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca z Bogucina, Zespołu Tańca Nowoczesnego Volumen z Garbowa, Grupy Teatralnej "Chochliki" z Wojciechowa z pantomimą „Chory kotek”. Dla dzieci przewidziano malowanie twarzy (wizerunki zwierzątek z gospodarstwa wiejskiego), rysunki z zagrody wiejskiej, gry i zabawy oraz wyrób ludzików z warzyw.

Plakat (pobierz)

Mapa Ekomuzeum Lubelszczyzny "Żywa Tradycja" (pobierz)

Od końca sierpnia br. rozpoczynamy promocję nowej sieciowej atrakcji turystycznej – Ekomuzeum Lubelszczyzny „Żywa Tradycja”.  Ekomuzeum Lubelszczyzny tworzy 31 obiektów rozproszonych w środkowo-zachodniej części województwa lubelskiego. Znajdują się one w zasięgu nie większym niż 50 km (w linii prostej) od Nałęczowa i tworzą sieć niezwykłych atrakcji turystycznych utworzonych z inicjatywy lokalnych społeczności i prezentowanych turystom przez samych mieszkańców.

Każda z atrakcji ma swój program. Turysta poznaje temat wiodący (np. pszczelarstwo, kowalstwo, tkactwo, młynarstwo, flisactwo, plecionkarstwo, papiernictwo, garncarstwo), o którym opowiadają lokalni pasjonaci. Podczas opowieści turysta może dotykać i wypróbować prezentowane eksponaty i sprzęty. Dodatkowo zapraszany jest  do udziału w zajęciach artystycznych i wyrobu ozdób ludowych oraz w warsztatach, dzięki którym „w działaniu” może poznać procesy wytwarzania np. wyrobu naczyń glinianych, podków, chodników pasiaków, papieru, mąki. Wizyta w Ekomuzeum to także możliwość degustacji lokalnej kuchni oraz kupna autentycznych wyrobów rękodzieła.

Do utworzenia Ekomuzeum Lubelszczyzny włączyły się już istniejące i nowopowstałe obiekty, których właściciele prezentują autentyczne dziedzictwo kulturowe lubelskiej wsi z okolic Powiśla i Lublina.

Z obszaru objętego działaniem LGD „Zielony Pierścień” do Ekomuzeum przyłączyły się: „Izba Tkacka” w Borysowie w gm. Żyrzyn (prezentuje tradycje tkackie), „Siedlisko Małgorzaty” w Cholewiance w gm. Kazimierz Dolny (warsztaty wyrobu kompozycji kwiatowych, palm i ozdób z suszonych kwiatów i ziół), Gospodarstwo „Wiatrakowo”  w Cholewiance w gm. Kazimierz Dolny (m.in. warsztaty tradycyjnego zdrowego gotowania, warsztaty ceramiczne), „Mała papiernia” w Celejowie w gm. Wąwolnica (prezentacja historii wyrobu papieru, warsztaty i pokazy wyrobu i ozdabiania papieru czerpanego), „Młyn w dolinie Bystrej” w Celejowie w gm. Wąwolnica (prezentacja wyrobu mąki), Olejarnia „Skarby Natury” w Zabłociu w gm. Markuszów (m.in. pokazy tłoczenia oleju, program edukacyjny  „Od nasionka do oleju kropelki”), Im-Plantacja sztuki „Pod Lipami” w Palikijach w gm. Wojciechów (warsztaty i plenery malarskie), „Wojciechosko Zagroda – ginące zawody” w Wojciechowie (m.in.: warsztaty garncarskie, słomkarskie, ubijania masła) i Kuźnia Wojciechów (pokazy edukacyjne z zakresu kowalstwa tradycyjnego i artystycznego). 

W pozostałych 22 obiektach, które znajdują się na obszarze działania LGD „Owocowy Szlak” i LGD „Kraina wokół Lublina” na turystów czeka także moc atrakcji. W programach poszczególnych miejsc m.in.: warsztaty ceramiczne, warsztaty plastyczne i teatralne, warsztaty rzeźbiarskie, warsztaty pędzel – glina – modelina, prezentacje życia pszczół, warsztaty wikliniarskie, warsztaty piekarnicze, warsztaty malowania pisanek a nawet warsztaty flisackie.  

Dzięki rozproszeniu ekomuzealnych obiektów, zwiedzający lepiej może poznać Lubelszczyznę i jej walory krajobrazowo-przyrodnicze. Większość atrakcji Ekomuzeum usytuowanych jest na obszarze parków krajobrazowych, w strefach ochrony krajobrazów lub w malowniczych dolinach rzek.

Z ofertą poszczególnych miejsc tworzących Ekomuzeum będzie można zapoznać się na stoiskach podczas trzech imprez promocyjnych, które odbędą się w: Wojciechowie w dniu 25.08.2013 r. w „Wojciechoskiej Zagrodzie”; w Pszczelej Woli w dniu 22.09.2013 r. w Zespole Szkół Rolniczych oraz w Uściążu w dniu 29.09.2013 r. w Zagrodowej Osadzie. Zapraszamy.

Projekt pn. „Ekomuzeum Lubelszczyzny Żywa Tradycjarealizowany jest w ramach projektu współpracy przez trzy Lokalne Grupy Działania: LGD „Zielony Pierścień” (lider projektu); LGD „Owocowy Szlak” (partner) i  LGD „Kraina wokół Lublina” (partner). Zakres rzeczowy projektu obejmuje: (1) oznakowanie obiektów tworzących Ekomuzeum; (2) wykonanie paszportów turystycznych i ulotek promocyjnych; (3) wykonanie strony internetowej www.ekomuzeumlubelszczyzny.pl; (4) szkolenia gestorów obiektów Ekomuzeum oraz (5) organizację imprez promocyjnych.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

 Ulotka do paszportu (pobierz)

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009