Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjno-szkoleniowy do Szwajcarii

02.11.2012

     

         W dniach 8-13 października 2012 r. 30 osobowa grupa z naszego województwa uczestniczyła w wyjeździe studyjno-szkoleniowym do Szwajcarii. Bogaty zakres tematyczny obejmował zagadnienia związane z produkcją zwierzęcą, organizacją i funkcjonowaniem grup producentów w powyższym zakresie oraz marketingiem produktu. Głównym celem przedsięwzięcia  było zapoznanie uczestników z regułami funkcjonowania branży zwierzęcej na terenie wizytowanego kraju. Jednocześnie poznano możliwości organizacji rolników pod względem stowarzyszeń, doradztwa oraz edukacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wizyty w gospodarstwach oraz zakładach przetwórczych, dzięki którym w sposób bezpośredni zetknięto się z problemami  rolników oraz przedsiębiorców. Dodatkowo poznano wiele znaczących kwestii na temat ekologicznych sposobów żywienia i wypasu bydła. Spotkania z przedstawicielami Szwajcarskiego Związku Rolników i Izby Rolniczej Kantonu Gryzonia stanowiły doskonałą okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem organizacji rolniczych jak również sposobu ich działania.

          Uczestnikami wyjazdu byli rolnicy z terenu Województwa Lubelskiego posiadający gospodarstwa, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca, członkowie grup producenckich bydła mięsnego, członkowie związków i zrzeszeń branżowych produkcji zwierzęcej oraz doradcy.

           Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z przedstawicielem Izby Rolniczej w Cazis, podczas którego odbyła się prezentacja oraz dyskusja dotycząca funkcjonowania i struktury szwajcarskiego rolnictwa, w tym branży produkcji zwierzęcej – bydła i trzody chlewnej. Poruszono także tematykę doradztwa rolniczego, organizacji rolniczych i marketingu, sprzedaży na terenie Szwajcarii oraz eksportu poza granice kraju. Zwrócono uwagę na to, że Związek Rolników w Cazis organizuje aukcje bydła, na które przyjeżdżają goście z zagranicy, co przyczynia się do promowania bydła.

            Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z prezesem Kółka Rolniczego w Kantonie Gryzonia. Organizacja ta zrzesza rolników z różnych branż, a celem jej działalności jest poprawa kooperacji rolniczej, wymiana doświadczeń w zakresie hodowli zwierząt i upraw roślin. Następnie udano się do Szkoły Rolniczej Plantahof w Landquart, gdzie przedstawiciel Urzędu ds. Planowania i Geoinformacji w Chur zapoznał uczestników z zasadami funkcjonowania i głównymi zadaniami Urzędu oraz jego współpracy ze wszystkimi organizacjami i związkami działającymi na terenie Szwajcarii. Podczas spotkania z doradcą zawodowym i nauczycielem Szkoły Rolniczej przeprowadzona została ciekawa prezentacja merytoryczna dotycząca działalności powyższej instytucji. Po wykładzie uczestnicy udali się do hodowli bydła mięsnego i mlecznego na terenie szkoły. Dodatkowo zapoznali się z zasadami funkcjonowania sklepu z produktami ekologicznymi. Następnie odbyło się spotkanie z prezesem organizacji zrzeszającej producentów górskiego sera w Chur, podczas którego przedstawiona została działalność zrzeszenia. Jednocześnie zwrócono uwagę na marketing, wspieranie zbytu i aktywne uczestnictwo w targach sera. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z funkcjonowaniem nowoczesnej farmy Kesslerhof Klosters specjalizującej się w hodowli bydła mięsnego, mlecznego oraz trzody chlewnej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z władzami gminy Samnaun, podczas którego zwrócono uwagę na konieczność kooperacji rolnictwa i hotelarstwa, z uwagi na fakt, że wioska Samnaun jest miejscem spotkań narciarzy oraz miłośników gór. Wspólnie
z mieszkańcami podejmowane są tam działania zmierzające ku gospodarczemu ożywieniu regionu. Następnym punktem wyjazdu studyjno-szkoleniowego było spotkanie z prezesem Alpgenossenschaft Samnaun. Głównym celem działań powyższej organizacji jest wspieranie produkcji mleka i mięsa oraz ułatwienie zbytu na produkowane towary.

          Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstw Ralfa Heisa oraz Hansa Lorenza. W pierwszym zapoznano się ze sprzętem rolniczym, rasami krów. Poruszono także kwestie wykorzystania energii odnawialnej. W drugim poznano zasady funkcjonowania gospodarstwa, w którym hoduje się owce. Dyskutowano na temat rynków zbytu mięsa owczego i wełny, żywienia i chorób owiec oraz dopłat rolniczych. Następnym punktem wyjazdu było spotkanie z dyrektorem serowni górskiej Sennerei-Samnaun, podczas którego zapoznano się z historią zakładu, technologią produkcji sera, jego dojrzewaniem i sprzedażą bezpośrednią.

Wyjazd został sfinansowany ze środków Pomocy Technicznej PROW 2007-2013, Schematu III „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009