Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjno-szkoleniowy do Danii

18.10.2012

        W terminie 24-29 września 2012 r. odbył się wyjazd studyjno-szkoleniowy do Danii z zakresu produkcji zwierzęcej, organizacji i funkcjonowania grup producentów oraz marketingu produktu.

        Głównym celem wizyty było zapoznanie uczestników z regułami funkcjonowania branży produkcji zwierzęcej. W wyjeździe wzięło udział 30 osób z Województwa Lubelskiego. Byli to przede wszystkim producenci rolni zajmujący się chowem trzody chlewnej. Bogaty program merytoryczny, w tym wizyty w gospodarstwach oraz zakładach przetwórczych stał się doskonałą okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem produkcji i przetwórstwa
w praktyce. Na poszczególnych etapach wyjazdu uczestnicy zapoznali się ze skalą i strukturą produkcji zwierzęcej na różnych poziomach począwszy od globalnego krajowego poprzez wizytacje w poszczególnych farmach oraz firmach przetwórczych. Mieli  również okazję poznać korzyści płynące ze stosowania innowacyjnych technologii. Ponadto spotkania z przedstawicielami ministerstwa stały się okazją do porównania wymogów i rozwiązań w powyższym zakresie w Polsce i na terenie Danii.

       Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z przedstawicielami The Danish Agriculture & Food Council Axelborg, podczas którego przedstawiono prezentację dotyczącą funkcjonowania oraz struktury duńskiego rolnictwa z zakresu produkcji zwierzęcej: bydła i trzody chlewnej, doradztwa, sprzedaży na terenie Danii oraz eksportu.  Następnym punktem wizyty studyjnej było spotkanie z przedstawicielami Danish Veterinary and Food Administration w Ringsted. Uczestnicy z dużym zaciekawieniem wzięli udział w prezentacji oraz dyskusji poprowadzonej przez Petera Lybecker’a Larsena, urzędowego lekarza weterynarii. Spotkanie było doskonałą okazją do zapoznania się z zasadami kontroli żywności i inspekcji weterynaryjnej w Danii, zawartości dioksyn w żywności, kontroli bakteryjnej i chemicznej. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na powyższe wymagania odnośnie trzody chlewnej. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami Kold College w Odense, największej nowoczesnej instytucji edukacyjnej obejmującej swoim zakresem uprawy jak również branżę przetwórczą żywności. Uczestnicy wizyty udali się także do Mleczarni Krusa, funkcjonującej w ramach ARLA FOODS. Jest to największa w Danii spółdzielnia zajmująca się przetwórstwem mleka. Wizyta w mleczarni stała się okazją do zdobycia wiedzy z zakresu  organizacji produkcji, pozyskania i przechowywania surowca oraz form sprzedaży. Podczas wyjazdu na farmę specjalizującą się w produkcji bydła funkcjonującej w ramach ARLA FOODS uczestnicy zapoznali się z metodami produkcji, w tym stosowania pasz, procedur pozyskiwania mleka oraz zbytu. Kolejnym punktem programu była wizyta na farmie, w której prowadzony jest chów trzody chlewnej p. Birthe i Nielsa Nielsen w miejscowości Losning. Była to kolejna wizyta pozwalająca na dyskusję i wymianę doświadczeń producentów z Lubelszczyzny. Kolejnym miejscem była wizyta w Danish Crown – największej w Europie funkcjonującej jako struktura spółdzielcza firmie przetwarzającej mięso wieprzowe. Następnie grupa udała się do Maarlet, gdzie odbyła się prezentacja oraz wizytacja Agrofood Park Aarhus (centrum doradztwa wymiany doświadczeń, wdrażania technologii w zakresie rolnictwa oraz przetwórstwa). Dużą aktywność wykazali uczestnicy podczas spotkania z przedstawicielami Związku Rolników Duńskich, podczas którego przedstawiono historię i zakres działania. Jednocześnie podkreślono wagę doradztwa i wsparcia merytorycznego dla rolników.

Wyjazd został sfinansowany ze środków Pomocy Technicznej, Schematu III PROW 2007-2013 „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009