Wyjazd studyjno-szkoleniowy do Irlandii
W dniach 16 – 21 września 2012 r. trzydziestu przedstawicieli z terenu Województwa Lubelskiego wzięło udział w wyjeździe studyjno-szkoleniowym do Irlandii. Głównym celem było poznanie przykładów dobrych praktyk w zakresie wdrażania lokalnych strategii rozwoju i zasad funkcjonowania Lokalnych Grup Działania. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością LGD w Irlandii, w tym z problemami związanymi z zarządzaniem grupy, planowaniem, wdrażaniem oraz rozliczaniem projektów.
Jednym z pierwszych zrealizowanych punktów programu była wizyta w siedzibie IRD Duhallow w Newmarket, w której miała miejsce prezentacja oraz dyskusja dotycząca struktury LGD, programu Leader jak również innych programów. Spotkanie poprowadziła Maura Walsh – prezes IRD Duhallow. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze specyfiką działalności struktury LGD. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w wiosce Banteer, podczas której członek lokalnych władz Michael Doyle przedstawił prezentację dotyczącą programów: RSS, mającego na celu polepszenie życia społeczności wiejskiej oraz CE, ukierunkowanego na pomoc osobom bezrobotnym w zatrudnieniu w społeczności. Ciekawym doświadczeniem było zapoznanie się z projektem „Duhallow Community Food Services” w Boherbue, który powstał na potrzeby biednych osób przy udziale programu „Rural Meals”. Ponadto odbył się wyjazd do wioski Kiskeam, w której znajdują się obiekty turystyczne i rekreacyjne wybudowane przy udziale funduszy z programu Leader. Kolejnym punktem wizyty była prezentacja przygotowana przez dr Fran’a Igoe dotycząca programu „LIFE”. Dużym zainteresowaniem cieszył się wyjazd do wioski Freemount – finalisty ogólnokrajowego konkursu „Pride of Place” mającego na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Odbyły się także prezentacje przygotowane przez Trionę Murphy – członka IRD Duhallow oraz Jack’a Roch’a – członka zarządu IRD Duhallow. Dużą aktywność wykazali uczestnicy podczas wizyty w centrum kulturowym „Bruach na Carraige Rockchapel” propagującym naukę tradycyjnej muzyki i tańców irlandzkich. Podczas trzeciego dnia pobytu w Irlandii odbyły się cztery prezentacje. Pierwsza, przygotowana przez Carmel Fox – dyrektora LGD Ballyhoura dotyczyła historii, struktury, zarządzania
i strategii ekonomicznych, kolejna poruszała tematykę procesu planowania projektów. Duże zainteresowanie wzbudziła wizytacja projektu „REVAMP” mającego na celu renowację używanych przedmiotów. Ostatnia, zaprezentowana przez członka LGD Ballyhoura, dotyczyła zatrudnienia i szkoleń w kontekście współpracy międzyinstytucjonalnej. Podczas wyjazdu do Friars Gate w Kilmallock uczestnicy zapoznali się z organizacją i finansowaniem imprez masowych w miasteczku. Odbyły się także prezentacje: jedna dotycząca finansowania obiektów turystycznych na obszarze Ballyhoura oraz kolejna promująca program Leader w Irlandii.
Uczestnikami wyjazdu były osoby wydelegowane przez LGD naszego województwa, w tym członkowie wszystkich organów stowarzyszenia, a także dyrektorzy biur.
Wyjazd został sfinansowany ze środków Pomocy Technicznej, Schematu III „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.