Konferencja: pt „Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku - perspektywy działania Grup Producentów Rolnych”
W dniu 23 czerwca 2012 roku odbyła się konferencja: pt „Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku - perspektywy działania Grup Producentów Rolnych”. Organizatorem był Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Sekretariatem Regionalnym KSOW Województwa Lubelskiego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach obchodów Dnia Otwartych Drzwi w Końskowoli. Uczestnikami konferencji byli przede wszystkim rolnicy z Lubelszczyzny wykazujący zainteresowanie utworzeniem bądź też przystąpieniem do grupy producentów, przedstawiciele grup producentów z terenu Województwa Lubelskiego oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz doradcy LODR w Końskowoli.
Uroczystej inauguracji konferencji oraz powitania przybyłych gości dokonał Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli - Tadeusz Solarski. Wskazał on potrzebę zrzeszania się rolników w grupy producenckie oraz przedstawił korzyści, jakie mogą uzyskać z tego tytułu. Przypomniał także podstawową ideę, jaką jest wspólne działanie, które pomaga sprostać wyzwaniom gospodarki rynkowej opartej na zasadzie konkurencji.
Podczas konferencji wygłoszono trzy referaty z zakresu Grup Producentów Rolnych, których autorami byli: przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Wydziału Aktywizacji Producentów Rolnych i Spółdzielczości DROW - Joanna Radomska, Kierownik Wydziału Rolnictwa w Departamencie Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego
w Lublinie – Janusz Malinowski oraz Główny Specjalista ds. grup producentów rolnych w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli - Kazimierz Świć. Swoje wystąpienie miał również Paweł Pintwała – ekspert ds. Agro w regionie wschodnim w Banku BGŻ Oddział w Puławach. Poza wymienionymi prelegentami w części dyskusyjnej głos zabrali przedstawiciele grup producentów z Lubelszczyzny.
Celem spotkania było zapoznanie rolników z zasadami i warunkami organizacji oraz funkcjonowania grup producentów rolnych. Uczestnicy konferencji mieli okazję szczegółowego zapoznania się z funkcjonowaniem grup producentów w Województwie Lubelskim. Omówiono ograniczenia wynikające z prawodawstwa krajowego i unijnego w działalności grupy jako przedsiębiorcy rolnego. Uczestnikom konferencji zaprezentowano także sytuację grup z Województwa Lubelskiego na tle całego kraju. Dokonano również porównania najbardziej popularnych form prawnych wybieranych przez zrzeszających się producentów oraz poznano główne korzyści z członkostwa w grupie producentów rolnych. Pozytywne sygnały ze strony uczestników konferencji po raz kolejny pokazały potrzebę organizacji tego typu spotkań, mających na celu wymianę doświadczeń zarówno przedstawicieli Grup Producentów Rolnych, jak i rolników planujących zrzeszenie się w grupy.
Konferencja została współfinansowana ze środków Schematu III Pomocy Technicznej „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.