XXVII Seminarium Geograficzno-Rolnicze i Obszarów Wiejskich „Wiejskie obszary peryferyjne – uwarunkowania i czynniki aktywizacji” w Nałęczowie.
W dniach 16-17 czerwca 2011 r. w Nałęczowie odbyło się XXVII Seminarium Geograficzno-Rolnicze i Obszarów Wiejskich pt.: „Wiejskie obszary peryferyjne – uwarunkowania i czynniki aktywizacji”. Seminarium zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Lubelski, Zakład Geografii Ekonomicznej Instytutu Nauk o Ziemi UMCS, który sprawował opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, który je współfinansował.
Jego celem było wzbudzenie dyskusji nad wiejskimi obszarami peryferyjnymi, niezbędnymi warunkami dla zrównoważonego rozwoju.
Podczas konferencji w Nałęczowie spotkało się 50 naukowców z różnych ośrodków Polski (Polskiej Akademii Nauk, Państwowego Instytutu Badawczego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz z zagranicy (Uniwersytetu Lwowskiego).
Obrady podzielone były na trzy sesje. Oprócz trzech sesji referatowych uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania lubelskich przykładów dobrych praktyk.
W pierwszej sesji, zatytułowanej Wiejski obszar peryferyjny jako obiekt badań geograficznych, zaprezentowane zostały trzy cieszące się dużym zainteresowaniem referaty: „Wiejski obszar peryferyjny w koncepcjach geograficznych”, „Peryferyjność położenia geograficzno-komunikacyjnego a wybrane wskaźniki rozwoju powiatów” oraz „Typologia wiejskich obszarów peryferyjnych według podobieństwa morfologicznego struktur społeczno-gospodarczych.
W drugiej sesji zatytułowanej „Wyznaczniki peryferyjności obszarów wiejskich” były przedstawione referaty na temat:
- Struktura budżetów gmin wiejskich jako rezultat ich peryferyjności;
- Wskaźnik dochodów osobistych ludności jako miara peryferyjności społeczno-gospodarczej;
- ·Działalność gospodarcza na obszarach wiejskich jako wyznacznik peryferyjności.
Podczas ostatniej sesji zaprezentowane zostały cztery referaty, w tym dwa dotyczące Obszarów peryferyjnych poza granicami Polski. Kolejne dwa referaty dotyczyły sposobów przeciwdziałania marginalizacji obszarów wiejskich: „Odnowa wsi szansą na rozwój peryferyjnych obszarów wiejskich Pomorza” oraz wystąpienie na temat rozwoju agroturystyki w województwie lubelskim.
W drugim dniu konferencji zorganizowano wyjazd studyjny, podczas którego przedstawiono przykłady dobrych praktyk z województwa lubelskiego. Uczestnicy mogli zapoznać się z przykładem wsi Wojciechów, która zbudowała swój nowy wizerunek
w oparciu o tradycje kowalskie. Ponadto zwiedzono kuźnię, a także zaprezentowano nowy produkt turystyczny Szlak Żelaza. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w jednej
z winnic należących do Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Winnica Rzeczyca leży w gminie Kazimierz Dolny przy szlaku turystycznym z Kazimierza do Rąblowa. Po wizycie w Rzeczycy uczestnicy seminarium odwiedzili Rąblów, cieszący się bogatą ofertą stoków narciarskich. Od tego sezonu właściciel poszerzył swoja ofertę o baseny. Ostatnim punktem wyjazdu terenowego była wizyta w Końskowoli w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.
Konferencja została sfinansowana ze środków Pomocy Technicznej Schematu III „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.