Konferencja pt.„Przyszłość podejścia Leader w Polsce i Europie”.
Konferencja pt. „Przyszłość podejścia Leader w Polsce i Europie”. To tytuł Konferencji zorganizowanej przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w dniu 12 kwietnia 2011 r. Celem spotkania było podjęcie dyskusji i wypracowanie przez wszystkie zainteresowane podmioty wniosków dotyczących przyszłości podejścia Leader w nowym okresie programowania.
Uczestniczący w konferencji Wicemarszałek Województwa Sławomir Sosnowski zaznaczył, że lokalne grupy działania w coraz większym stopniu pozytywnie wpływają na rozwój lokalnych społeczności. Pracownicy biur LGD mają coraz większe umiejętności, pozwalające na profesjonalną obsługę potencjalnych beneficjentów. Stają się one rozpoznawalną organizacją. Dziś operacje związane z podniesieniem jakości życia ludności oraz rozwijanie agroturystyki i turystyki na obszarze realizacji LGD to dwa najpopularniejsze typy operacji dla działania Wdrażanie LSR – małe projekty. Tego rodzaju projekty są bardzo ważne dla aktywnych mieszkańców wsi. Dlatego też planując przyszłość trzeba szukać nowych rozwiązań organizacyjnych. Sprawność w działaniu na wszystkich szczeblach zarządzania Leaderem jest jednym z warunków by mówić o sukcesie.
Przygotowując się do konferencji, Lokalne Grupy Działania naszego województwa wypełniły specjalną ankietę opracowaną przez Instytucję Zarządzającą. W opracowaniu wyników ankiety wiele pracy włożyli pracownicy LGD „Kraina wokół Lublina”. Na konferencji przewodniczący „Porozumienia” i jednocześnie szef lubelskiej LGD, Paweł Pikula - Starosta Powiatu Lubelskiego przedstawił projekt wspólnego stanowiska lubelskich LGD zrzeszonych w „Porozumieniu na rzecz rozwoju i współpracy LGD Województwa Lubelskiego” w sprawie przyszłości podejścia Leader po roku 2013. To wystąpienie, a także merytoryczne informacje przekazane przez dyrektorów Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich Edmunda Bożeńskiego oraz Przemysława Zaleskiego, było dobrą podstawą ożywionej dyskusji. W jej trakcie, między innymi zwracano uwagę na szczególną rolę LGD w aktywizowaniu społeczności lokalnych w kontekście czasu obsługi wniosku, a więc sprawności wdrażania. Wysokie wymagania formalne są niezrozumiałe dla wnioskodawców i niestety wydłużają czas realizacji operacji w „Małych projektach”. Zwracano uwagę na konieczność zmiany formuły tych operacji na formę grantów, dyskutowano także o konieczności wzmocnienia roli LGD poprzez powierzenie im funkcji wdrożeniowych.
Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkały się wystąpienia przedstawicieli LGD „Kraina wokół Lublina”, „Razem ku lepszej przyszłości” oraz „Leśny Krąg”, które przedstawiły najciekawsze zrealizowane projekty.