Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubelskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Gala Finałowa konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”

06.10.2020

Grupowe zdjęcie laureatek finału konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski, wręcza kwiaty laureatkom konkursu

Marszałek Jarosław Stawiarski przemawiający podczas Gali finałowej konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda przemawiająca podczas Gali finałowej konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

W miniony piątek 2 października poznaliśmy laureatów konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. Podczas Gali konkursowej wybrane zostały: najlepsza szarlotka, w tej kategorii zwyciężyła Szarlotka Cioci Krysi – KGW Pukarzowianki; Najlepsza potrawa z wykorzystaniem lubelskich jabłek, tu znowu bezkonkurencyjna okazała się Lekko Pikantna Zupa Jabłkowa z Czipsami z Boczku – KGW w Rossoszu; Najpiękniejszym rękodziełem, okazały się Duże Kwiaty Ogrodowe wykonane przez KGW Kukiełczanki. 

Gala konkursowa została objęta patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy, a podczas samego wydarzenia obecna była Pierwsza Dama. Pani Agata Kornhauser-Duda próbowała przysmaków przygotowanych specjalnie na konkurs, niektórych nawet po raz pierwszy,

- Miałam okazję, wraz z panem Marszałkiem, skosztować wspaniałych potraw, podziwiać piękne rękodzieło. Najbardziej smakowała mi szarlotka z bezą, świetny był smalec z jabłkami i zupa jabłkowa na ostro, którą jadłam pierwszy raz w życiu – wyliczała.

Pani Prezydentowa podkreśliła również ogromną rolę jaką ogrywają Koła Gospodyń Wiejskich w szerzeniu tradycji i kultury w województwie lubelskim.

- To właśnie tutaj nie zaniknął zwyczaj zasiadania do wspólnego stołu, by w gronie rodziny i przyjaciół cieszyć się płodami tej ziemi. To tutaj śpiewa się piękne, ludowe piosenki, tańczy się ludowe tańce i robi piękne rękodzieło. A to wszystko za sprawą kobiet. Z radością patrzę, jak panie są dumne ze swoich osiągnięć. Widzę to w szerszym kontekście. Przez ostatnie pięć lat miałam szereg możliwości, żeby zapoznać się z działalnością kół gospodyń wiejskich. W ostatnim czasie są panie liderkami swoich społeczności, animatorkami życia kulturalnego w swoich małych ojczyznach. Panie najlepiej znają potrzeby swojego środowiska. Polska wieś wspaniale rozkwita, staje się coraz bardziej nowoczesna i to jest wielka pań zasługa – chwaliła Agata Kornhauser-Duda.

Podczas Gali nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu zespołów: Majdaniacy, Leszczyniacy, ZTL UMCS w Lublinie oraz Alicji Majewskiej z zespołem.

Gospodarzem całego wydarzenia był Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, który wręczył nagrodzonym Paniom okazjonalne czeki i podkreślił bogactwo naszej lubelskiej tradycji i siłę kultury wiejskiej drzemiącej w Kołach Gospodyń Wiejskich z terenu Województwa Lubelskiego. Pan Marszałek potwierdził także, że dzieła tworzone rękami Pań z KGW rozsławiają nasz region na terenie całego kraju.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009