Festiwal Promocyjno-Edukacyjny Kiszeniaki i Kwaszeniaki
Wzorem lat ubiegłych w dniu 1 września 2017 r. w Krzczonowie odbyła się impreza pod nazwą: „Festiwal Promocyjno-Edukacyjny Kiszeniaki i Kwaszeniaki” . To już III edycja festiwalu, a zainteresowanie przedsięwzięciem jest coraz większe wśród mieszkańców województwa lubelskiego. Za realizację projektu odpowiadał Regionalny Ośrodek Kultury i Sportu w Krzczonowie oraz Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Lubelskiego.
Głównym celem przedsięwzięcia była aktywizacja mieszkańców na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich. W imprezie wzięło udział 38 wystawców produktu regionalnego z województwa lubelskiego. Na stoiskach wystawienniczych dumnie prezentowały się tradycyjne potrawy, kiszonki oraz kwaszonki. Zainteresowane osoby wzięły udział w warsztatach tematycznych, podczas których zapoznały się z możliwością tworzenia manufaktury przetwórstwa rolnego. Celem warsztatów była popularyzacja metod dawnego zabezpieczenia i konserwowania produktów lokalnych oraz propagowanie kuchni lokalnej i aktywizacja mieszkańców w kierunku zachowania i wykorzystania dziedzictwa kulinarnego Lubelszczyzny opartych na dobrych praktykach rolniczych. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz zaprezentowany przez grupę teatralną z Krzczonowa „Nie taki sobie teatr”. Zwiedzający oklaskami przywitali kapelę ludową „Siennica” z Siennicy Różanej. Podczas festiwalu wystąpił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Dąbrowica” z Jastkowa, który także cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Całość dopełniały występy dzieci i młodzieży z Gminy Krzczonów. Zorganizowano również warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Odbyły się następujące konkursy:
1. Konkurs na najszybsze ukiszenie beczki kapusty,
2. Konkurs na rzut główką kapusty w dal,
3. Konkurs na najładniejsze stoisko udekorowane warzywami,
4. Konkurs na toczenie beczki,
5. Konkurs wiedzy o produktach regionalnych chronionych europejskim znakiem jakości,
6. Konkurs na najlepszą przyśpiewkę przy kwaszeniu,
7. Konkurs na najszybsze szatkowanie kapusty,
8. Konkurs na najładniejszy rysunek o tematyce kiszenia,
9. Konkurs na najszybsze układanie warzyw w naczyniach do kwaszenia,
10. Konkurs wiedzy o warzywach i owocach, z których można robić kiszonki i kwaszonki.
Wydarzenie promowało zdrową kuchnię, kulturę, tradycję ludową, a także potrawy tradycyjne. Wpłynęło na aktywizację mieszkańców w kierunku zachowania i wykorzystania dziedzictwa kulinarnego województwa lubelskiego. Jednocześnie przyczyniło się do budowy lokalnej marki produktów regionalnych. Duże zainteresowanie imprezą przełożyło się na ilość zwiedzających – ponad 600 osób. Festiwal cieszył się uznaniem wśród wystawców, a także mieszkańców naszego regionu.
Festiwal Promocyjno-Edukacyjny Kiszeniaki i Kwaszeniaki sfinansowany został ze środków Schematu II Pomocy Technicznej PROW 2014-2020 „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.