Konferencja pt "Kształcenie ustawiczne na obszarach wiejskich"
W dniu 19 października 2010 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się konferencja zorganizowana przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego.
Celem konferencji było zwiększenie wiedzy oraz aktywności mieszkańców województwa lubelskiego na temat korzyści płynących z kształcenia ustawicznego, a także wskazanie na związek kształcenia ustawicznego z rozwojem obszarów wiejskich.
Ponadto konferencja miała przyczynić się do zwiększenia wiedzy mieszkańców województwa lubelskiego na temat oferowanych form kształcenia ustawicznego, ukazać nowoczesne formy nauczania oraz dobre praktyki w kształceniu mieszkańców wsi. Jednym z celów konferencji było także ukazanie kształcenia ustawicznego jako czynnika oddziaływującego na sytuację na rynku pracy.
Program konferencji uwzględniał założone cele. 19 października 2010 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zrealizowano program składający się z 3 bloków tematycznych. Dodatkowo w sali konferencyjnej Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się 2 panele dyskusyjne. Pierwszy panel dotyczył wpływu świadomości mieszkańców na rozwój przedsiębiorczości na wsi. Uczestnicy dyskutowali na temat rodzajów podejmowanych przedsięwzięć na wsi: rolnicza działalność produkcyjna na skalę towarową, pozarolnicza działalność związana bezpośrednio z rolnictwem, pozarolnicza działalność nie związana bezpośrednio z rolnictwem. Dyskutowano na temat czynników determinujących przedsiębiorczość na wsi. Ponadto starano się określić, czy mieszkańcy wsi mają świadomość nieuchronnych zmian, czy są do tego przygotowani i w jakim stopniu kształcenie ustawiczne może to zmienić.Podejmowano również temat funduszy europejskich i ich wykorzystania w celu rozwoju obszarów wiejskich.
Drugi panel dyskusyjny dotyczył inicjatyw mieszkańców wsi jako szansy na rozwój obszarów wiejskich. Uczestnicy dyskutowali na temat zakładania i rozwijania podmiotów ekonomii społecznej jako istotnego czynnika aktywizacji mieszkańców.
Podjęto również tematykę fundreasingu czyli możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój obszarów wiejskich. Wskazano na nowoczesne podejście do rozwoju wsi: usługi, agroturystyka i in. Wykładowcy przez cały czas trwania konferencji udzielali konsultacji zainteresowanym uczestnikom konferencji.
Ponadto w holu Centrum Kongresowego UP w Lublinie szkołom, fundacjom i stowarzyszeniom umożliwiono prezentację swojej oferty edukacyjnej. Te mini targi edukacyjne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.
Konferencja została sfinansowana ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.